Przyczyny alkoholizmu

Przyczyny alkoholizmu
4.6 (91.58%) 19 głosy
Alkoholizm to bardzo poważny problem, ze względu na fakt, że choroba alkoholowa dotyka nie tylko osoby, które mają problem z jego nadmiernym spożyciem, ale także ich rodziny i bliskich. Uzależnienie od alkoholu może mieć szereg różnych przyczyn. Są to przyczyny pedagogiczne, psychologiczne, socjologiczne, ale zdarza się również, że alkoholizm jest uwarunkowany genetycznie.

Pedagogiczne przyczyny alkoholizmu

Najczęstszymi przyczynami alkoholizmu są przyczyny pedagogiczne. Mowa jest tutaj o problemach o zakresie wychowawczym. Znacznie częściej na chorobę alkoholową zapadają dzieci z tzw. rodzin patologicznych, których rodzice i bliscy zmagają się z uzależnieniem od alkoholu, ale także z szeregiem innych uzależnień (np. od papierosów lub od narkotyków).

Oprócz tego bardzo częstą sytuacją jest zapadanie na chorobę alkoholową osób, które miały do czynienia ze źle funkcjonującą rodziną (np. ze względu na rozwód lub wyjazd jednego, bądź obojga rodziców do pracy za granicą). Również zdarza się, że przyczyną alkoholizmu może być przebywanie dziecka w złym towarzystwie. Rolą rodziców i wychowawców jest interweniowanie w odpowiednim momencie.

Psychologiczne przyczyny alkoholizmu

Jeśli chodzi o psychologiczne przyczyny alkoholizmu, można powiedzieć, że alkoholizm wynika z chęci ucieczki przed trudną rzeczywistością. Osoby o słabszej psychice, pijąc alkohol, wprowadzają się w stan, dzięki któremu można zapomnieć o otaczających je problemach. O ile jednorazowe wypicie alkoholu raz na czas nie prowadzi do uzależnienia, o tyle picie alkoholu przy każdym niepowodzeniu lub trudnej sytuacji, może doprowadzić do stanu, w którym osoba spożywająca alkohol nie będzie mogła tego zaprzestać.

Niestety, mimo powszechnej wiedzy na temat szkodliwości alkoholu, wiele osób ucieka w ten sposób od problemów, chcąc chociaż na chwilę się zrelaksować. Jest to niestety droga donikąd, ponieważ prowadzi ona zwykle do jeszcze gorszych kłopotów.

Socjologiczne przyczyny alkoholizmu

Powszechnie przyjęło się, że wszelkiego rodzaju uroczystości lub imprezy nie mogą się obyć bez alkoholu. Alkohol pojawia się na takich uroczystościach, jak np. urodziny, imieniny, wesele, a nawet stypa. Wśród stałych bywalców tego typu imprez mogą zdarzyć się przypadki osób, które dochodzą przez lata do uzależnienia od alkoholu. Przyjemne wspomnienia związane z takimi imprezami zachęcają do sięgnięcia po kieliszek kolejny raz, w domu lub podczas spotkania z bliskimi, niekoniecznie przy konkretnej okazji.

Wrodzone skłonności do alkoholizmu

Choć niewiele osób o tym wie, alkoholizm przyczyny może mieć także genetyczne. Szacuje się, że nawet 20% światowej populacji może posiadać wrodzone skłonności do nadużywania alkoholu. Wynika to z metabolizmu organizmu. Wrodzona skłonność do alkoholizmu nie powoduje automatycznie problemu alkoholowego. Genetyczne przyczyny choroby alkoholowej związane są z wyższą tolerancją na alkohol, co powoduje, że takie osoby częściej sięgają po alkohol. Może, ale nie musi, się to skończyć problemem alkoholowym.

3 thoughts on “Przyczyny alkoholizmu

 1. normalny

  Nie ma co szukać przyczyny alkoholizmu w rodzinie czy nie wiadomo gdzie jeszcze. Dostępność alkoholu jest podstawowym problemem. W Polsce jest największa liczba sklepów w przeliczeniu na mieszkańców w Europie. Po prostu alk można kupić wszędzie, blisko i o każdej porze. I nikomu to nie przeszkadza bo alkoholizm zasila budżet państwa.

  Reply
 2. Fiskus

  No i oczywiście ekipy ścigające wyłudzenia z budżetu związane z produkcją labo przemytem alkoholu są znacznie bardziej rozbudowane niż na przykład komórki zajmujące się wykrywaniem handlu narkotykami. Ale z narkotyków podatków nie ma, choć większość z nich to jeszcze przestępstwa, większe kłopoty zdrowotne i tak dalej. Ale nie są tak zyskowne dla największej mafii – kraju!!! A alkoholizm to co innego.

  Reply
 3. Karolina

  Uważam że rodzice są winni. Mają wygórowane oczekiwania względem dzieci. Najwięcej to matka przyczynia się do alkoholizmu. Jej niespełnione ambicje oczekiwania brak akceptacji brak miłości rodzicielskiej z jej strony. Potem dziwi się skąd dystans do niej samej niechęć. Nie potrafią zaakceptować dzieci jakimi są. Ja mam dwóch braci jeden w zaawansowanej fazie drugi podobnie. Matka powinna odpuścić dziecku. Jego potrzeby są na pierwszym miejscu a nie odwrotnie .

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *