Czy alkohol jest niebezpieczny
Picie alkoholu jest mocno związane z polską tradycją. Spożywamy go podczas uroczystości rodzinnych (imieniny, urodziny, wesele, chrzciny), ale także podczas spotkań towarzyskich i biznesowych.
W ostatnich latach zmniejszyła się liczba wesel suto zakrapianych, ale wzrosła ilość alkoholu spożywanego prywatnie w domach. To spowodowało, że Polska znalazła się w grupie państw zagrożonych alkoholizmem.
Czym jest alkoholizm
To choroba polegająca na uzależnieniu psychicznym i fizycznym organizmu od spożycia alkoholu. Początkowo picie alkoholu sprawia przyjemność, czujemy się rozluźnieni, odprężeni, jest nam wesoło, problemy wydają się mniej skomplikowane. Z czasem jednak odczuwamy coraz większą potrzebę picia i coraz częściej szukamy okazji do picia.
W chorobie alkoholowej wyróżnia się 4 fazy:
- picie towarzyskie – w różnych odstępach czasu, stopniowo wzrasta tolerancja na coraz większe dawki alkoholu,
- faza ostrzegawcza – picie coraz częściej wiąże się z lukami pamięci i kacem, którego leczy się kolejnym piciem,
- faza krytyczna – picie następuje w ciągach przeplatanych okresami abstynencji,
- faza chroniczna – ciągi picia są coraz dłuższe, do picia nie potrzeba już towarzystwa, pije się nawet w pracy.
Alkoholizm – objawy
Alkoholizm jest chorobą pierwotną, która wywołuje szereg innych, chorób świadczących o stopniowym niszczeniu organizmu. Najbardziej narażona jest wątroba i układ pokarmowy. Stłuszczenie wątroby, wrzody to typowe skutki długotrwałego picia alkoholu.
Pierwsze objawy choroby alkoholowej są bardzo trudne do uchwycenia, początkowo picie sprawia przyjemność, przynosi rozluźnienie, dobre samopoczucie. Zaniepokojenie powinno wywołać coraz częstsze poszukiwanie okazji do picia, wzrost tolerancji na alkohol, tzn. możliwość wypicia coraz większych ilości bez upijania się.
Objawy alkoholizmu w bardziej zaawansowanym stanie są już bardziej charakterystyczne:
- do picia nie jest już potrzebna okazja,
- w domu zawsze jest alkohol,
- uzależniony zaczyna pić w samotności,
- picie odbywa się o każdej porze.
Nie każdy alkoholik upija się do nieprzytomności, co nie oznacza, że nie ma problemu uzależnienia. Alkoholizm objawy psychiczne daje podobne, jak każde uzależnienie, czyli lepsze samopoczucie, poprawę nastroju, większą samoocenę.
Leczenie alkoholizmu
Leczenie uzależnienia od alkoholu obejmuje różne obszary i najczęściej wymaga współpracy lekarzy różnych specjalizacji. Organizm powinien zostać poddany detoksykacji (najczęściej farmakologiczne), leczyć trzeba także choroby współistniejące. Najdłuższym i najtrudniejszym okresem jest leczenie uzależnienia psychicznego. Powodzeniem zakończy się tylko przy współpracy pacjenta z psychologiem i wsparciu najbliższej rodziny. Po zakończeniu właściwej terapii, uzależniony powinien korzystać z licznie działających grup wsparcia dla byłych alkoholików.
Wystarczy sobie zrobić test na alkoholizm, choćby ten na tej stronie i będzie wszystko wiadomo, bo każdy tak naprawdę będzie lekceważył objawy alkoholizmu i udawał, że u niego to na pewno nie to, bo on tylko czasami i w każdej chwili może odstawić i tak dalej.
Żaden pijący nie przyzna się a przede wszystkim nie zrozumie, że ma objawy alkoholizmu. Przede wszystkim dlatego, że nawet jak się pojawią wrzody, to oczywiście przyczyną jest dieta i inne rzeczy, ale na pewno nie alkohol. Oczywiście tak myślą wszystkie osoby, które piją codziennie.