Leczenie alkoholizmu

Leczenie alkoholizmu
5 (100%) 17 głosy
Alkoholizm to bardzo ciężka choroba, z której trudno jest się wyleczyć. Gdy popadnie się w nałóg picia alkoholu, bardzo często potrzeba kilku miesięcy lub nawet kilku lat, aby skutecznie pozbyć się problemu alkoholowego.

Psychoterapia jako podstawowa metoda leczenia alkoholizmu

Podstawową metodą leczenia alkoholizmu jest psychoterapia. Gdy pojawia się alkoholizm leczenie tą metodą jest dwuetapowe. W pierwszym etapie mamy do czynienia z kilkutygodniowymi zajęciami stacjonarnymi oraz ambulatoryjnymi.

Podczas takich sesji terapeutycznych odbywają się m.in. spotkania z innymi osobami mającymi problem alkoholowy, czyli tzw. spotkania wspólnoty AA (Anonimowych Alkoholików). Podczas takich spotkań, osoba z problemem alkoholowym uświadamia sobie, że jest chora i wymaga leczenia, ale także poznaje inne osoby, które także mają ten problem. Dzięki temu wychodzenie z nałogu jest łatwiejsze.

Psychoterapia odbywa się zgodnie z programem opracowanym przez terapeutę. Ten program jest stale aktualizowany, w miarę postępów, jakie daje u danej osoby leczenie alkoholizmu. Drugi etap psychoterapii to tzw. terapia uzupełniająca o charakterze podtrzymującym, nastawiona na utrzymanie osiągniętych dotychczas efektów leczenia. W tym etapie osoba, która miała problem alkoholowy, nadal spotyka się z innymi osobami z takim samym problemem, na spotkaniach AA, ale już nieco rzadziej. Oprócz tego odbywają się również spotkania ze specjalistami oraz kontrole z ich strony, które pozwalają na wykrycie w porę nieprawidłowości w leczeniu.

Trzymanie się określonych zasad w leczeniu alkoholizmu

Aby móc wyleczyć się z alkoholizmu, trzeba trzymać się ściśle określonych zaleceń. Przede wszystkim, w pierwszej kolejności, należy zadbać o to, aby w domu w ogóle nie było alkoholu. Alkohol należy wyrzucić lub też, w ostateczności, przekazać innym osobom.

Oprócz tego trzeba zwrócić uwagę domownikom i gościom, by nie przynosili do domu alkoholu (także w ramach prezentów). W ten sposób można się będzie ustrzec przed sięgnięciem po łatwo dostępny alkohol, gdyż nie będzie trzeba w tym celu udawać się do sklepu. Bardzo istotna jest także zmiana zachowań towarzyskich. W trakcie spotkań należy unikać lokali, w których podaje się alkohol lub też spotykać się z osobami, które pomimo takiej możliwości, nie będą w danym lokalu spożywały alkoholu.

Zamiast alkoholu należy pić duże ilości wody, soków i herbat ziołowych, które zaspokoją zapotrzebowanie organizmu na płyny. Z kolei trzeba jednocześnie unikać kawy i mocnych herbat. Poprawiają one co prawda nastrój, ale jednocześnie, ze względu na swoje pobudzające działanie, skłaniają także do powrotu do picia alkoholu.

Hospitalizacja alkoholika

W przypadku takiego schorzenia, jak alkoholizm leczenie domowe bywa często nieskuteczne w zaawansowanych stanach choroby alkoholowej. W stanach majaczenia alkoholowego, głębokiej depresji ze skłonnościami samobójczymi oraz wtedy, gdy problemowi z alkoholem towarzyszą drgawki bądź stany padaczkowe, konieczna jest hospitalizacja. Pacjentowi z problemem alkoholowym aplikowane są wówczas elektrolity, a także zapewniany jest mu odpoczynek.

3 thoughts on “Leczenie alkoholizmu

 1. woda

  Leczenie alkoholizmu to przede wszystkim psychika. Bo odtrucie to jedno, ale potem wszystko jest w głowie. Jak sam sobie nie poukładasz, że nie możesz pić, to nikt tego za Ciebie nie zrobi. Zwłaszcza jak już masz swoje lata. Albo wygrasz albo przegrasz, nie ma innej drogi.

  Reply
 2. klubowicz

  Klucz do pokonania alkoholizmu to klub AA. Wiem, że to wszystkich boli, nikt się nie przyzna, ale sam sobie nie poradzisz, nie ma na to szans. Mało kto z alkoholików ma jeszcze rodzinę, więc jedynym realnym wsparciem w leczeniu alkoholizmu jest klub AA. Zwłaszcza, że nie ma w tym nic wielkiego i niesłychanego, robią tak tysiące ludzi z całej Polski.

  Reply
 3. Simek

  Czy na każdym artykule strony specjalnie są umieszczone po 2 komentarze od pozornie innych osób? Zapewne w celu rozreklamowania strony lub zrobienia sztucznego tłumu. Jeśli tak to lepiej zróbcie większe odstępy w datach dodawania komentarzy. Jeśli 2 osoby dzień po dniu postanowiły skomentować wszystkie posty, to zwracam honor.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *