Gra komputerowa pokona alkoholizm?

By |
Gra komputerowa pokona alkoholizm?
5 (100%) 2 głosy

Jak doskonale wiecie, nie ma skutecznego leku na alkoholizm. Poszukiwane są więc bardziej i mniej konwencjonalne sposoby, które pozwolą na to, by nigdy nie wrócić do nałogu. Jednym z najnowszych jest… gra komputerowa, która ma pomóc zwalczyć alkoholizm.

Wcześniej naukowcy – na szczęście tylko w teorii – proponowali wymazanie pamięci, bo okazało się, że główną przyczyną powrotów do nałogu są wspomnienia. Alkoholik pamięta smak alkoholu, zapach, miejsce w którym go pił czy np. towarzystwo. Gdyby pozbyć się tych wspomnień, nic nie kojarzyłoby mu się pozytywnie z kolejną butelką. Na szczęście prace na tą metodą nie wyszły poza koncept, bo mogłyby nieść za sobą nieodwracalne skutki uboczne.

Pomogły jednak naukowcom z Uniwersytetu Chung-Ang dalej pracować nad problemem, w oparciu o pamięć chorych na alkoholizm osób. Postanowili oni, że do walki z alkoholizmem wykorzystają… grę komputerową.

Badania potwierdzają skuteczność

Na razie z pewnością za wcześnie jeszcze na hurraoptymizm, ale pierwsze wyniki badań są bardzo obiecujące. Wychodzi z nich, że metoda może być skuteczna. Gra pomaga bowiem tworzyć w mózgu wspomnienia dotyczące picia alkoholu, ale tylko negatywne.

Podczas gry trzeba pokonać kilka poziomów. Pierwszy jest odstresowujący i podczas tej swoistej rozgrzewki każdy może się przede wszystkim zrelaksować. Pozwala to na przygotowanie mózgu na nowe bodźce i pomaga w zapamiętywaniu. Towarzyszy nam spokojna muzyka i niezbyt krzykliwe barwy.

Dopiero w drugim poziomie przenosimy się do wirtualnego baru, gdzie możemy wypić drinka. Jeśli jednak tego nie zrobimy, zdobywamy punkty, które przyznawane są tylko w przypadku odmowy wypicia alkoholu.

Pozwala to nam przejść do trzeciego poziomu gry. Tam dowiadujemy się jak alkohol działa na mózg i ciało człowieka. Nie brakuje naprawdę mocnych przykładów na degrengoladę organizmu, co ma wywołać niechęć do picia.

Wolontariusze: mniej chciało się pić

Zdaniem naukowców – działa to skutecznie, choć na razie zakres badań nie można uznać za satysfakcjonujący. W początkowej fazie testy wykonano na zaledwie 12 ochotnikach uzależnionych od alkoholu. Każdy z nich potwierdził jednak skuteczność metody. Zgodnie przekonywali, że już przy drugim poziomie uczyli się powoli kontrolować swoje pragnienie, a po przejściu całej gry nie odczuwali chęci wypicia alkoholu, choć mieli ją przed rozpoczęciem rozgrywki.

Badacze podkreślają jednak, że badania będzie trzeba przeprowadzić na większej grupie testowej. Będą one musiały również potrwać znacznie dłużej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *