Alkoholizm wśród młodzieży

Alkoholizm wśród młodzieży
5 (100%) 4 głosy
Pomimo tego iż obecnie istnieje wiele programów, które mają zapobiegać alkoholizmowi wśród młodzieży, to jednak rzadko można znaleźć osoby poniżej osiemnastego roku życia, które jeszcze nie próbowały alkoholu. Za najczęstszy powód sięgania po alkohol w młodym wieku uznaje się ciekawość. Trzeba jednak pamiętać, że jeśli w domu rodzinnym dorosłe osoby często sięgają po alkohol, to zwykle jest do niego łatwy dostęp. Jak wygląda alkoholizm wśród młodzieży i dlaczego zapobieganie mu ma tak wielkie znaczenie?

Alkoholizm młodzieży jest obecnie zjawiskiem coraz bardziej powszechnym. Częściowo mógł się do tego przyczynić fakt, iż przez jakiś czas w reklamach telewizyjnych pojawiało się piwo, które miało być lepszym zamiennikiem dla standardowego wysokoprocentowego alkoholu. Jednak należy pamiętać, że również tego typu napój alkoholowy także może być przyczyną alkoholizmu.

Piwo to też alkohol

Pierwszym napojem alkoholowym z jakim zazwyczaj spotyka się młodzież jest właśnie piwo. Jest ono łatwo sprzedawane nawet osobom nieletnim. Obecnie wprowadza się kontrole, które mają na celu ukrócenie tego typu praktyk, jednak młodzież nadal dość prosto zdobywa alkohol poprzez wysłanie starszego kolegi do sklepu.

Alkoholizm wśród dzieci jest tendencją niebezpieczną. Badania dowodzą, że wczesny kontakt z alkoholem może kończyć się wcześniejszym wystąpieniem choroby alkoholowej. Ponadto ta substancja ma negatywny wpływ na rozwój młodego człowieka – konsekwencją wczesnego spożywania napojów alkoholowych mogą być późniejsze problemy z koncentracją i zapamiętywaniem. Przy nadużywaniu alkoholu można również zauważyć problemy z ogólnym rozwojem organizmu.

Alkoholizm u młodzieży trzeba przerwać

Co można zrobić w przypadku, gdy nieletnie dziecko zostanie przyłapane na spożywaniu alkoholu? Przede wszystkim konieczna jest zdecydowana, ale nie histeryczna reakcja. Warto pamiętać, że histeryczne zabranianie alkoholu zdarza się w przypadku, gdy w rodzinie wcześniej występował problem alkoholowy. Zbyt nerwowa reakcja może jednak doprowadzić do uzależnienia od innych substancji.

Rozpoznaj alkoholizm u młodzieży

Zazwyczaj dziecko ukrywa fakt spożywania alkoholu. Jak wyglądają objawy picia? Rodzica powinny niepokoić wszelkie zmiany w zachowaniu dziecka. Problemy z koncentracją i nieodrabianie lekcji, choć do tej pory nie było z tym problemów, czy izolowanie się od otoczenia, mogą wskazywać zarówno na depresję, jak i picie alkoholu. Z domu zazwyczaj zaczynają znikać pieniądze – początkowo nie są to zwykle duże sumy. Oczywistym sygnałem jest zapach alkoholu, jednak taki sygnał może pojawić się bardzo późno.

W przypadku, gdy picie alkoholu przez osobę nieletnią nie jest jednostkowym przypadkiem, a standardowym zachowaniem, konieczna jest terapia. Może to bowiem świadczyć o chorobie alkoholowej. W niektórych przypadkach bywa potrzebna nie tylko wizyta u specjalisty, ale również zmiana otoczenia. Rodzice powinni jednak pamiętać, że nie zawsze to złe otoczenie prowokuje ich dziecko do picia alkoholu. Często zdarza się, że to właśnie ono zaczyna tego typu działania. Dlatego każdy przypadek powinien być rozpatrywany indywidualnie.

2 thoughts on “Alkoholizm wśród młodzieży

  1. młody i szybki

    Alkoholizm wśród młodzieży to dawno przeszłość. Przede wszystkim dlatego, że piją już całkowite małolaty i młodzieżą bym ich nie nazwał, bo trudno mówić o młodzieży o dzieciach z podstawówki… To się dzieje w piwnicach, na szkolnych wycieczkach i w domach gdy rodziców jeszcze nie ma. Normalnie codziennie, na wsiach, w miastach, wszędzie…

    Reply
  2. Szomburg

    Alkoholizm wśród młodzieży to chyba wśród 12-latków. Bo jak ktoś ma 15 lat, to nie ma o czym mówić. Przede wszystkim dlatego, że w wielu środowiskach inicjacja alkoholowa zaczyna się w pierwszych klasach podstawówki a nie zawodówki. U mnie wszyscy zaczynali w okolicach 3-5 klasy. Upijali się jednym piwem albo kruszonem i nikt nie mówił, że to alkoholizm. Jedni pili dalej, a raczej próbowali, bo to było okazjonalne, a inni po prostu przestali.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *