Alkoholizm w rodzinie

Alkoholizm w rodzinie
5 (100%) 14 głosy
Wiele osób uważa, że alkoholizm to choroba dotykająca wyłącznie osobę, która pije alkohol. Warto jednak pamiętać, iż niejednokrotnie alkoholik jest członkiem, a nawet głową rodziny. W takich przypadkach konsekwencje choroby odczuwa więcej osób. Jak wygląda alkoholizm w rodzinie i o czym należy pamiętać, gdy dana osoba decyduje się na terapię?

Terapia nie tylko dla alkoholika

Alkoholik w rodzinie to duże obciążenie. Zazwyczaj zauważa się współuzależnienie. Jest to problem na tyle poważny, iż ewentualnej terapii musi poddać się nie tylko sam alkoholik, ale również członkowie jego rodziny. Współuzależnienie można zauważyć szczególnie u żon alkoholików. To zwykle one codziennie muszą znosić permanentny stres, który może odbić się również na ich zdrowiu.

U dzieci można zauważyć powielanie wzorców. Uznaje się, że dziewczynki, wychowane w rodzinie, w której ojciec był alkoholikiem, będą poszukiwać męża o takich samych cechach charakteru i z takim samym nałogiem. Ale to nie jedyna możliwa konsekwencja. Nawet w przypadku rodzin, które poradziły sobie z problemem alkoholu, dzieci mogą być bardziej podatne na uzależnienia. Jeśli rodzice, a szczególnie matka, nerwowo reaguje na alkohol, dzieci mogą mieć problemy z narkotykami. W następnym pokoleniu, zamiast alkoholu i narkotyków, pojawić się mogą problemy z nadmierną religijnością, w kolejnym z pracoholizmem. Mechanizm działania uzależnień nie jest więc prosty – istotne jest całkowite wyjście ze struktury, która powoduje wejście w nałóg.

Dziedziczenie uzależnienia od alkoholu

Wyżej podano możliwe dziedziczenie uzależnień. Jeśli taki problem, jak alkohol w rodzinie nie został wcześniej rozwiązany, najpewniej pojawi się w następnym pokoleniu. Wynika to z faktu, że zazwyczaj zaczyna się od niewielkich dawek alkoholu, a osoba podatna na uzależnienie uważa, iż potrafi całkowicie się kontrolować. Tymczasem uzależnienie od alkoholu może być dziedziczne. Choć nie zawsze tak jest, to jednak pijący rodzic może przekazać w genach podatność na uzależnienie.

Objawy alkoholizmu w rodzinie

Co można zrobić w przypadku problemu alkoholowego pojawiającego się w rodzinie? Konieczne jest zauważenie tego stanu. Nie należy wstydzić się prosić o pomoc. Chorobę alkoholową dość łatwo jest rozpoznać, choć warto pamiętać, że na to schorzenie nie cierpią jedynie osoby zaniedbujące się.

Alkoholizm objawia się regularnym spożywaniem alkoholu. Nie muszą być to od razu tak zwane ciągi alkoholowe – może być jedynie konieczność wypijania codziennie dwóch kieliszków wina. Potem pojawia się konieczność spożywania większych ilości, aż dochodzi do całkowitego uzależnienia.

Jak rozpoznać współuzależnienie? Przede wszystkim członkowie rodziny odczuwają ciągły stres, nasila się agresja. Osoba najbardziej współuzależniona dba o alkoholika, a w przypadkach drastycznych jest przeciwna, jeśli w ogóle dojdzie do prób terapii.

W przyszłości dzieci alkoholików mogą cierpieć na syndrom DDA. Dorosłe dzieci alkoholików zazwyczaj mają trudności z relacjami, nie potrafią tworzyć trwałych związków. Zazwyczaj, by życie takich osób zmieniło się na lepsze, konieczna jest terapia.

2 thoughts on “Alkoholizm w rodzinie

  1. hhhh

    Najgorsze jest to, jak alkoholizm w rodzinie jest dziedziczny. Wtedy nie ma najmniejszych szans na to, żeby sobie poradzić. I nie chodzi o banały takie, że muszą być odpowiednie wzorce, ale po prostu człowiek widzi, że nie ma nadziei, widzi że nie da się z nałogu wyjść. Nawet jak alkoholik chce i próbuje to już po przekroczeniu tej linii nie ma żadnych szans, żeby alkoholizm w rodzinie się skończył.

    Reply
  2. syn

    Jak ojciec jest alkoholikiem, ale matka normalna, to w normalnej rodzinie nie ma szans na to, żeby ktokolwiek jeszcze w rodzinie został alkoholikiem. Po prostu każdy będzie robił absolutnie wszystko, żeby nie wpaść w nałóg, bo doskonale widzi co z tego wynika i to, że praktycznie nie daje się z niego wyjść.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *