Alkoholizm w Polsce

Alkoholizm w Polsce
4.7 (94.44%) 18 głosy
Alkoholizm w Polsce to bardzo poważny problem. Wynika to ze statystyk zarówno policyjnych, jak i Ministerstwa Zdrowia, z których można wyczytać, że wielu Polaków nie radzi sobie z alkoholem.

Liczba alkoholików w Polsce

Jeśli chodzi o alkoholizm statystyki Ministerstwa Zdrowia wskazują, że w Polsce żyje ok. 700 tys. osób nadużywających alkoholu. To aż 12% dorosłej populacji. Za alkoholików uważa się osoby, które spożywają rocznie ponad 10 litrów czystego alkoholu.

Śmierć z powodu nadużywania alkoholu

Alkohol niszczy zdrowie i może doprowadzić bardzo szybko do zgonu. Zgodnie ze statystykami w tej kwestii, z powodu nadużywania alkoholu umiera rocznie w Polsce około 10 tysięcy osób. Większość z nich umiera w związku z marskością wątroby, ale stosunkowo duża grupa także z powodu przedawkowania alkoholu i zatrucia organizmu. Wśród przyczyn zgonów alkoholików znajdują się także samobójstwa i związane z alkoholizmem choroby psychiczne.

Pijani kierowcy

W wiadomościach radiowych i telewizyjnych bardzo często można usłyszeć informacje na temat kierowców, którzy prowadzili samochód lub motocykl pod wpływem alkoholu. Gdy podsumuje się tylko 2015 rok, można stwierdzić, że jeśli chodzi o alkoholizm w Polsce statystyki są zdumiewające. W 2015 r. w Polsce złapano bowiem aż 128 tys. 996 nietrzeźwych kierowców. To zdumiewające, że pomimo świadomości podejmowanego ryzyka, tak duża liczba kierowców zasiada za kółko pod wpływem alkoholu, a warto dodać, że w tej statystyce mieszczą się tylko i wyłącznie kierowcy, którzy zostali złapani za jazdę po pijanemu, a wiadomo, że wielu udało się konsekwencji uniknąć. Oznacza to, że problem alkoholizmu wśród polskich kierowców jest bardzo poważny.

Picie wśród kobiet ciężarnych

Szczególnie zatrważające są statystyki dotyczące picia wśród polskich kobiet ciężarnych. Szacuje się, że alkohol pije nawet 30% polskich kobiet w ciąży, pomimo tego, że w związku z piciem alkoholu istnieje ryzyko poronienia lub poważnych wad rozwojowych u dziecka.

Według szacunków Państwowej Agencji Rozwiązywanie Problemów Alkoholowych, aż 9 tysięcy dzieci urodziło się z poważnymi wadami rozwojowymi, związanymi z piciem alkoholu przez kobietę ciężarną. Znany jest m.in. przypadek ze Szczecina, w którym dziecko przyszło na świat z 1 promilem alkoholu we krwi.

Alkoholizm na tle innych krajów

Polacy na tle innych krajów Unii Europejskiej, w kwestii picia alkoholu, mimo zatrważających statystyk, wypadają poniżej średniej. Zdecydowanie więcej od Polaków w skali roku piją m.in. Czesi (15 l czystego alkoholu na osobę), Estończycy oraz Litwini (ok. 13 l czystego alkoholu na osobę). Również większe ilości alkoholu w skali roku spożywają Francuzi (12 l czystego alkoholu na osobę) oraz Niemcy i Hiszpanie (odpowiedni 11,87 l 11,67 l). Niemniej jednak, zachowania po spożyciu alkoholu przez Polaków powodują, że bardzo często jako naród jesteśmy odbierani przez inne kraje bardzo negatywnie.

To kiedy i w jaki sposób spożywa się alkohol, jest bardzo ważne. Polakom nadal brakuje odpowiedniej świadomości w tej kwestii, czego konsekwencje bywają bardzo poważne, nie tylko dla osób pijących, ale także dla ich bliskich.

3 thoughts on “Alkoholizm w Polsce

 1. stary

  Kiedyś alkoholizm w Polsce był znacznie większy, bo praktycznie nie było żadnych rozrywek. Ale jak niedawno znalazłem trawkę u syna w kurtce, to już bym chyba wolał żeby sobie popijał piwko z kolegami a nie z ćpaniem sobie eksperymentował.

  Reply
 2. Ashioka

  Alkoholizm w Polsce opłaca się krajowi, więc nie licz na to, że ktoś ci pomoże. Albo sam ustawisz gówniarza, albo nic kompletnie się nie zmieni. Przecież w dużej mierze powinno być tak, że to państwo jest ze swoimi instytucjami wsparciem, a w Polsce alkoholizm jedzie sobie na własnym wózku i nikogo to w sumie bardziej nie obchodzi.

  Reply
  1. Piotr

   Państwo nie do końca jest winne temu stanu rzeczy, bo to nie takie proste jak się pewnym mądralom wydaje.
   Programy ograniczenia picia są na lata, kosztują dużo i wymagają współpracy politycznej, a nie jak teraz tylko walka o koryto. A dane statystyczne mówią wyraźnie:
   W Polsce koszty związane z konsumpcją alkoholu kilkukrotnie
   przewyższają dochody państwa z tytułu podatków od sprzedaży
   wyrobów alkoholowych.
   Tak więc „krajowi” się to nie opłaca!

   Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *