Alkoholizm u kobiet

Alkoholizm u kobiet
5 (100%) 4 głosy
Alkoholizm najczęściej kojarzymy z mężczyznami, tymczasem coraz częściej uzależniają się kobiety. Problem alkoholizmu u kobiet jest znacznie trudniejszy niż u mężczyzn.

Dlaczego kobiety piją

Główną przyczyną jest zmiana mentalności społeczeństwa, a przede wszystkim kobiet. Dawniej nie wypadało, by kobieta wypiła więcej niż 1-2 kieliszki. Po alkohol sięgała tylko podczas uroczystości rodzinnych.

Obecnie nikogo już nie dziwią kobiety z drinkiem lub szklanką piwa do obiadu. Modne są również wyłącznie damskie spotkania w klubach, podczas których serwowany jest alkohol.

Obok zmian mentalnych, przyczyną uzależnienia kobiet od alkoholu jest nieradzenie sobie z napięciami emocjonalnymi, towarzyszącymi cyklom menstruacyjnym, przejściu na emeryturę czy usamodzielnieniu dzieci (syndrom pustego gniazda).

Coraz większym problemem staje się alkoholizm nastolatek, pić zaczynają coraz młodsze dzieci. W dużej mierze jest to efektem mody i lansowanego przez media stylu życia. Wydaje się im, że przez picie stają się dorosłe i bardziej atrakcyjne dla chłopców.

Alkoholizm – objawy

Uzależnienie u kobiet przebiega bardzo podobnie, jak u mężczyzn, ale znacznie szybciej. To system hormonalny powoduje, że kobiety szybciej stają się alkoholiczkami i potrzebują do tego mniejszej dawki alkoholu. Niestety też spustoszenie organizmu jest znacznie większe, niż u mężczyzn.

Dodatkową trudnością jest fakt, że kobiety starają się kryć ze swoim nałogiem i najczęściej ujawnia się on, gdy choroba alkoholowa jest już bardzo zaawansowana.

Charakterystycznymi objawami alkoholizmu są:

 • picie przy każdej okazji,
 • wzrost tolerancji na alkohol,
 • sięganie po alkohol bez okazji,
 • picie w pracy,
 • picie w samotności.

Alkoholizm u kobiet powoduje także widoczne zmiany na twarzy, jest ona obrzęknięta, występują pęknięte naczynka, oczy są zaczerwienione.

Kobiety bardzo często stwarzają sytuacje, w których mogą pić, np. później chodzą spać, wykorzystują nieobecność domowników. To sprawia, że uzależnienie jest trudne do wykrycia.

Przyłapana na piciu będzie zapewniać, że to jednorazowo, że panuje nad sytuacją i nie ma powodów do niepokoju. W takiej sytuacji najlepiej jest wykonać test na alkoholizm, który pozwoli zdiagnozować skalę problemu. Testy bez problemu można znaleźć w internecie. Dla uzyskania całkowitej pewności można wykonać dwa różne testy i porównać ich wyniki.

Leczenie alkoholizmu

Uzależnienia trzeba leczyć. Najważniejsze jest leczenie psychiatryczne, we wczesnym uzależnieniu może okazać się, że wystarczająca jest psychoterapia. To proces długotrwały i wymaga przede wszystkim przyznania się do uzależnienia, to pierwszy krok do osiągnięcia sukcesu.

Trzeba pamiętać, że alkoholikiem zostaje się na całe życie i ciągle występuje ryzyko powrotu do nałogu, dlatego bardzo istotne jest wsparcie i pomoc najbliższych. To wymaga od nich pewnej wiedzy na temat uzależnienia i konsekwencji w postępowaniu. Ustępstwo i pobłażanie oznaczają niepowodzenie leczenia i cały proces trzeba rozpoczynać od początku.

2 thoughts on “Alkoholizm u kobiet

 1. Ewa

  Mam nieodparte wrażenie, że alkoholizm u kobiet jest obecnie nawet większy niż u mężczyzn. I to znacznie większy, bo przecież kiedyś kobiety kompletnie nic nie piły. A teraz wystarczy pójść na byle jaką imprezę i wszędzie pełno naprutych lasek, a faceci przynajmniej jako tako trzymają fason.

  Reply
 2. emancypacja

  Alkoholizm u kobiet jest taki sam jak u mężczyzn. Nie ma tu żadnej wielkiej różnicy, kiedyś może tak było, jak babki nie wychodziły z domu, ale piły w domach, nikt nie widział i tak to właśnie było, że wszyscy uważali, że problemu nie ma. A zawsze był, tylko kiedyś schowany za drzwiami.

  Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *