Alkoholizm i narkomania

Alkoholizm i narkomania
5 (100%) 6 głosy
Alkohol jest substancją mocno uzależniającą. Zarówno małe, jak i duże stężenia alkoholu mogą przyczynić się do choroby nazywanej alkoholizmem. Często uzależnienie od alkoholu łączy się później z narkomanią. Jak wyglądają te dwa poszczególne schorzenia i dlaczego dość często występują one razem?

Przyczyny alkoholizmu

Uzależnienie od alkoholu najczęściej jest formą ucieczki. Ta substancja ma właściwości rozluźniające, pozwala na szybkie odprężenie – w większych dawkach powoduje nawet tymczasowe zaniki pamięci. Osoby, które nie mogą dać sobie rady z rzeczywistością, dość często sięgają po alkohol. To proste, ponieważ to substancja bardzo łatwo dostępna nawet dla niepełnoletniej młodzieży.

Pierwszy kontakt z alkoholem nie musi kończyć się chorobą alkoholową, nawet u osób podatnych na uzależnienie. Ale zwykle na jednej puszce piwa czy na jednym kieliszku mocniejszego alkoholu zazwyczaj się nie kończy. Choć coraz częściej mówi się o niebezpieczeństwie choroby alkoholowej u młodych ludzi, to nadal młodzież zdobywa alkohol bez żadnych problemów.

Różnice pomiędzy alkoholizmem a narkomanią

Alkoholizm i narkomania nieco się od siebie różnią. Do uzależnienia od narkotyków może dojść już po zażyciu jednej dawki, co rzadziej zdarza się w przypadku alkoholu. Alkoholik i narkoman chcą przede wszystkim uciec od rzeczywistości. W przypadku narkotyków pojawia się także dodatkowa pokusa, która dotyczy przede wszystkim osób uczących się. Niektóre narkotyki pozwalają bowiem zwiększyć wydajność umysłową – niestety kosztem późniejszych problemów z pamięcią krótkotrwałą oraz koncentracją.

W przypadku alkoholu późniejsze uzależnienie niesie ze sobą konsekwencje w postaci szybszego upijania się nawet małą ilością tej substancji. W przypadku narkotyków uzależnienie niesie ze sobą konieczność zażywania coraz wyższych dawek, by w ogóle poczuć efekt. Dlatego też w wielu przypadkach długotrwałe uzależnienie prowadzi do śmierci nie z powodu wyniszczenia organizmu, ale właśnie przedawkowania.

Alkoholizm i narkomania

Alkohol i narkotyki często bywają również łączone. Wynika to nie tylko z faktu, iż ich działanie ma na celu ucieczkę od rzeczywistości. Po prostu działanie tych środków połączonych razem nasila się, przez co dana osoba może być uzależniona na raz od obydwu substancji. Bywa tak, że dana osoba jest uzależniona od alkoholu, ale miesza go z narkotykami, by uzyskać lepszy efekt. Skutki są zazwyczaj tragiczne. Narkotyki rzadko bywają „czyste”. Domieszki innych substancji mogą sprawić, że zmieszanie narkotyku z alkoholem prowadzi do śmierci.

Uzależnienie jednocześnie od alkoholu i narkotyków niesie ze sobą także inne przykre konsekwencje. Coraz częściej zwraca się uwagę na fakt, że te substancje mogą dłużej przebywać w organizmie. Należy to wziąć pod uwagę w trakcie terapii odwykowej. Samodzielne odstawienie tych substancji może być niebezpieczne, ponadto większości osób się to po prostu nie udaje. Ze względu na to, iż połączenie alkoholizmu z narkomanią zdarza się obecnie bardzo często, należy szczególnie uważać na początki alkoholizmu wśród młodzieży.

2 thoughts on “Alkoholizm i narkomania

  1. babcia

    Jak już ktoś zaczyna się staczać, to niestety nie ma rady. Jak już jesteś alkoholikiem i masz kasę, a najczęściej obecnie właśnie tak to się dzieje, to po prostu zaczyna się próbować nowych rzeczy. Często właśnie w czasie fazy, więc nie do końca się to kontroluje.

    Reply
  2. Ayway

    No nie do końca. Znam wiele osób, które są alkoholikami – w większym lub mniejszym stopniu. I żadna z nich nie ma ciągot do narkotyków, miękkich czy twardych czy jakie tam sobie wymyślisz. Jak ktoś pije to pije, zwłaszcza jak nie jest małolatem i ma jeszcze trochę w głowie.

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *